معرفی و بررسی انواع دستگاه های تاتو و مقایسه آنها

6
2978
انواع دستگاه تاتو گان ،رژگونه

 دستگاه تاتو یک وسیله دستی است که معمولا برای طرح های مختلف تاتو بر روی بدن استفاده می شود.این دستگاه ها رنگ را از طریق یک سوزن که در حال بالا و پایین رفتن است به پوست منتقل می کند.تفاوت انواع دستگاه های تاتو بیشتر در مکانیزمی است که باعث حرکت سوزن می شود.دستگاه هایی که امروزه در انواع مختلفی وجود دارند ،دستگاه تاتو کویل (مگنت) ،روتاری ،پن و … هستند که از سه مورد یاد شده بیشتر استفاده می شود.به دستگاه های تاتو گان یا ماشین تاتو می گویند که در ایران بیشتر با نام گان از آنها یاد می شود.در این مقاله آموزشی قصد داریم شما را با انواع دستگاه های تاتو بدن بیشتر آشنا کنیم.

 

تاریخچه دستگاه تاتو

ایده ساخت دستگاه تاتو اولین بار توسط ساموئل اویرلی کشف شد که البته الهام گرفته از دستگاه چاپ ادیسون بود. یکی از اختراعات ثبت شده ادیسون ،دستگاه چاپ دستی بود که می شد با آن جوهر را روی کاغذ چاپ کرد .ساموئل اویرلی با کمی اصلاحات بر روی این دستگاه، توانست اولین ماشین‌تاتو را اختراع کند.

اما دستگاهی که اویرلی ساخت ،دستگاه تاتو روتاری بود .اما در آن زمان دستگاههای تاتو کویل که با نیروی حاصل از میدان الکترومغناطیس کار می کردند بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت.

اولین دستگاه مبتنی بر این تکنولوژی یک دستگاه تک کویل بود که توسط توماس رایلی از لندن اختراع شده ، فقط بیست روز پس از اینکه O’Reilly دستگاه روتاری خود را ثبت کرد.

انواع دستگاه های تاتو مدرن می توانند عمق، سرعت و نیروی استفاده از سوزن را کنترل کنند، که باعث شده است تا تاتو به یک هنر دقیق تبدیل شود. چنین پیشرفتهای دقیقی در تاتو باعث ایجاد سبک های آرایش صورت همچون آرایش دائم صورت و ابرو شد که امروزه نیز بسیار پرطرفدار است.

 

دستگاههای تاتو چطور کار می کنند؟

قبل از هر چیز برای آشنایی شما، یک تعریف کلی از نحوه عملکرد دستگاه تاتو خواهیم پرداخت.

مکانیزم تمام دستگاههای تاتو به این صورت است که :

با استفاده از قدرت الکتریسیته و ایجاد نوسانات در سوزن ، رنگ را با استفاده از سوزن به عمق پوست تزریق میکنند.

همانطور که ميله سوزن به سطح زيرين پوست وارد مي شود، جوهر به داخل پوست تزريق مي شود.

نحوه تنظیم میزان تزریق سوزن در پوست در دستگاههای تاتو مختلف می باشد.

اما تنطیم سرعت تمامی این دستگاه های با استفاده از تغییر دادن ولتاژ ترانس ورودی به دستگاه صورت می گیرد.

با گیر افتادن رنگ در لایه زیرین پوست طرح تاتو ایجاد می شود.

خوب تا اینجا با مکانیزم کلی دستگاههای تاتو آشنا شدیم.

 

انواع دستگاه تاتو

دستگاه تاتو کویل (Coil)

همان طور که از نامش پیداست دارای سیم پیچ می باشد که عمل نوسان را این سیم پیچ با کمک ایجاد میدان مغناطیسی ایجاد می کند.

این دستگاه رایج ترین نوع در بین انواع دستگاه تاتو می باشد.قرار می گیرند. این ماشین ها از یک کویل الکترومغناطیسی برای حرکت سوزن استفاده می کنند. مدل های مختلفی از کویل وجود دارد ،از ماشین های تک رشته ای گرفته تا ماشین های سه رشته ای.

دستگاه تاتو کویل

اما بیشتر از ماشین دوقطبی (دو کویل) به عنوان دستگاه اصلی استفاده می شود.

در این دستگاه ها تنظیم میزان نفوذ سوزن در پوست با استفاده از پیچ تنطیم می باشد.

یکی از ایراد های بارز مگنت :

امکان تغییر تنظیمات است .به این صورت که ممکن است بعد از چند دقیقه کار کردن پیچ تنطیم شل شود.

این تغییرات ممکن است به پوست آسیب بزند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به دستگاه تاتو مگنت کلیک کنید.

 

دستگاه روتاری

این دستگاه در سال ۱۹۷۸ توسط Manfred Kohrs آلمانی اختراع شد. ماشین های خال کوبی روتاری ماشین های اصلی بودند که بر اساس تکنولوژی دوار (چرخش موتور الکتریکی)، که توسط ساموئل اوریلی اختراع شد و بعدها توسط تاتوکاران مختلف ارتقا و بهبود یافت. ماشین های روتاری از یک موتور الکتریکی برای حرکت سوزن استفاده می کنند.

دستگاه تاتو روتاری

دستگاه روتاری کار نوسان سوزن را با استفاده ازیک موتور الکتریکی ایجاد می کند.

تنطیم کردن عمق نفوذ سوزن در روتاری بسیار دقیق تر است و تغییر نمی کند.

از این رو آسیب کمتری را به پوست مشتری می زند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به دستگاه تاتو روتاری کلیک کنید.

 

دستگاه پن 

دستگاه تاتو پن ،رژگونه

این دستگاه تاتو به صورت قلم می باشد .از این جهت به دستگاه پن معروف است.

این دستگاه همانند روتاری با استفاده از موتور الکتریکی سوزن را به عمق پوست تزریق می کند.

قدرت مانور بییشتری برای پیگمنتر به همراه دارد.

 

دستگاه تاتو پنوماتیک

این دستگاه یکی دیگر از انواع دستگاه های تاتو است که توسط کارسون هیل، هنرمند تاتو، در سال ۲۰۰۰ اختراع شد. دستگاه خال کوبی پنوماتیک توسط کمپرسور هوا طراحی شده و بسیار سبک وزن است. دستگاههای خالکوبی پنوماتیک با استفاده از هوای فشرده برای قدرت زیاد سوزن را به سمت بالا و پایین حرکت می دهند.یکی از مزایای این ماشین نسبت به انواع دیگر این است که برای استریل و تیمز کردن می تواند به طور کامل در دستگاههای استریل (آتوکلاو) قرار گیرد و نیازی به جداسازی قسمت های مختلف آن نیست.این در صورتی است که بقیه دستگاههای تاتو برای استریل شدن باید اجزای آن را جداسازی کرد.

 

دسته بندی کلی دستگاه تاتو

دستگاه های تاتو معمولا به نوع ضربه های بلند و کوتاه طبقه بندی می شوند.

دستگاه های ضربه بلند برای رنگ آمیزی و سایه زنی، و همچنین ترمیم و اسکالپ مناسب است، در حالی که آسیب کمتری به پوست مشتری وارد می کند.

دستگاههای ضربه کوتاه معمولا برای پوشش دادن خطوط طرح تاتو و همچنین در تنظیم سایه طرح برای رسیدن به حالت سایه روشن در پرتره استفاده می شوند.

 

در کل سوالی که پیش می آید این است.

مگنت یا روتاری؟

قطعا هیچ یک به تنهایی نمی تواند تمامی نیازهای پیگمنتر را برطرف کند.

بهترین گزینه داشتن هر دو آنها می باشد.کاری که امروزه تمامی پیگمنتر های حرفه ای انجام میدهند ،استفاده از هر دو این دستگاه ها می باشد.

6 دیدگاه‌ها

  1. سلام من میخوام تاتو بدن انجام بدم ولی نمیدونم دستگاه پن بخرم یا گان و روتاری جون بعضیها میکنن پن ریزش رنگ داره میشه منو راهنمایی کنید چی بگیرم بهتره ممنون

    • سلام .در پاسخ به سوال اولتون باید بگم که دستگاه های تاتو کویل (به اصطلاح گان) کاشت رنگ بهتری دارند و همچنین کنترل شما حین کار را بالا می بره.اما از طرفی حین کار ممکنه پیچ های تنظیمش شل بشه و بعد میزان نفوذ سوزن در پوست تغییر کنه که اگر حواستون نباشه ممکنه طرحتون یک جاهایی پر رنگ و یک جاهایی کم رنگ بشه.اما دستگاه پن هم دقت بیشتری داره و هم سرعت بیشتری حین کار برای شما فراهم میکنه. البته قیمت دستگاه پن نسبت به کویل بیشتر هست. پیشنهاد من اینه که برای شروع کار حتما از کویل (گان) استفاده کنید.

    • خواهش می کنم. اینکه از مطالب راضی هستید جای خوشحالی داره. اگر جایی از مقاله احساس می کنید نیاز به اطلاعات بیشتری داره، حتما با ما در ارتباط بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

هشت + سه =